Akcja „Zasady ruchu znamy, uśmiechniętą minkę mamy”

19 listopada w grupie „Pszczółki” odbyła się akcja „Zasady ruchu znamy, uśmiechniętą minkę mamy”. Dzieci opanowały i przestrzegały zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyrabiały sobie nawyk prawidłowego zachowania się na ulicy, rozpoznawały i nazywały dźwięki z ulicy – prawidłowo odpowiadały na zagadki słuchowe. Także sprytny gość – zając opowiedział historyjkę o tym, jak ważne jest noszenia odblasków, dzięki którym uczestnicy ruchu drogowego są bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni. W prezencie dzieci otrzymały wesołe minki – odblaski, które przykleiły na swoje kurtki.

Wychowawczyni Ilona Fedorowicz

Tarptautinė tolerancijos diena

Tarptautinė tolerancijos diena minima nuo 1995 m. UNESCO sprendimu. Šią dieną skatinama atkreipti visuomenės dėmesį į skirtingų nuomonių, skirtingų tautybių žmonių, sergančiųjų ir turinčių problemų toleranciją. Įvairiose šalyse organizuojami renginiai, skirti ugdyti toleranciją, pakantumą, gebėjimą suprasti kitus, kantrybę. Vilniaus r. Kabiškių vaikų lopšelis-darželis ir šiais metais lapkričio 16 dieną minėjo tarptautinę Tolerancijos dieną. Šių metų Tolerancijos dienos simbolis – Tolerancijos miestas. Mūsų įstaigos mokytojai kalbėjo su vaikais apie vietovę, kurioje gyvename, skatino vaikus papasakoti apie savo miestą, gyvenamą vietovę – diskutavo ar vaikai pastebi, atkreipia dėmesį į žmonių tarpusavio santykius, tolerancijos/netolerancijos atvejus. Atkreipė vaikų dėmesį į tai, jog bet kuris miestas ar miestelis yra gyvas todėl, kad jame gyvena žmonės, kurie yra skirtingi. Po įdomių diskusijų, vaikai kūrė Tolerancijos miestą. Piešė, apliekavo, statė iš kaladžių, kūrė  Tolerancijos miesto maketus. Tikimės, kad vaikai suprato ir žinos tolerancijos žodžio reikšmę, gebės elgtis mandagiai, pagarbiai ir tolerantiškai.

Święto Niepodległości Polski

W dniu 11 listopada br. w grupie „Krasnoludki” żłobka-przedszkola w Kabiszkach obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych Polskiego kraju. W tym roku, w święto Niepodległości dołączyliśmy się do kilku akcji: #11listopada#NiepodległośćBezNiemawiści i „Niepodległa do Hymnu”. Obchodząc 103. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości łącząc się w akcji „Niepodległa do Hymnu” wykonaliśmy w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. A akcją #11listopada#NiepodległośćBezNiemawiści chcieliśmy pokazać, ze chcemy świętować bez nienawiści. Niech ten dzień będzie okazją do zamanifestowania wartości takich jak różnorodność, wolność i pokój.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zostanie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.